Kontakty
Telefon: +420 518 306 111; bezplatná linka +420 800 101 032
Mail: sekretariat@nemho.cz
Adresa: Purkyňova 11, 695 01 Hodonín
Návštěvní hodiny:
- Po-Pá 14:30-18:00(20:00) hod. (v závislosti na oddělení)
- víkendy a svátky 14:00-20:00 hod.
Nemocnice Hodonín
Historie hodonínské nemocnice, která nese jméno našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, sahá do poválečného období, kdy v roce 1946 vznikl konečně architektonický návrh a započalo se se stavbou. Ta měla trvat čtyři roky, ale nakonec se protáhla až do roku 1952. Tehdy teprve došlo ke slavnostnímu otevření a do konce roku, po otevření gynekologicko-porodnického oddělení, disponovala nemocnice Hodonín dnes neuvěřitelným počtem tři sta třicet lůžek. Od svého založení prošla nemocnice bouřlivým rozvojem a patří k místním zajímavostem, že toto jihomoravské město na hranici se Slovenskem je jediným lázeňským centrem na jižní Moravě.
Jádrem nemocnice je lůžková část rozdělená na šest oddělení. Prvním je tradičně chirurgie se čtyřiceti sedmi lůžky ve dvou částech A a B plus k tomu sedm lůžek jednotky intenzívní péče (JIP). S nimi souvisí činnost anesteziologicko-resuscitačního oddělení (známého pod zkratkou ARO), které spolupracuje se všemi operačními odděleními nemocnice. Interní oddělení je rozděleno na mužskou a ženskou část s dvaadvaceti respektive čtyřiadvaceti lůžky plus devět a pět lůžek JIP. Hodonínská nemocnice TGM patří k těm zařízením, které mají lůžkové dětské i gynekologické oddělení, ale chybí jí vlastní porodnice. V závěrečné předporodní fázi těhotenství jsou pacientky odesílány dle vlastního přání do jiných nemocnic.
Ambulance a ostatní
Všechna lůžková oddělení mají samozřejmě i vlastní ambulanci, tedy přijímají nejen pacienty k hospitalizaci, ale i k jednorázové léčbě. Mimo to najdeme v hodonínské nemocnici ale i mnohá další ambulantní oddělení. Mezi jinými diabetologickou ambulanci, chemoterapeutický stacionář, dvě ambulance zaměřená na ledviny, nefrologickou ambulanci a dializační středisko. K zajímavostem, které jinde moc nenajdeme patří ambulantní zařízení TBC a respiračních chorob a HIV poradna. K doplnění ještě přidejme onkologickou ambulanci, neurologickou ambulanci s EEG nebo poradnu pro poruchy tukového metabolismu.
Zbylé části tvoří především tak zvaný komplement, neboli podpůrná a technická oddělení. Vlastní sanitky, neboli dopravní zdravotní služba, LSPP, jinak řečená lékařská služba první pomoci, neboli česky záchranka. Dále rentgen, biochemická laboratoř a lékárna.