Kontakty
Telefon: +420 583 331 111
Adresa: Nerudova 640/41, 787 52 Šumperk
Návštěvní hodiny:
Nemocnice Šumperk
Tam, kde začínají Jeseníky, na úpatí hor severně od Olomouce, leží Šumperská nemocnice. Zařízení s letitou historií sahající až do 15. století, kdy je ve městě Šumperku písemně doložen špitál. Vznik novodobého zařízení se ale datuje až do konce 19. století, přesněji do roku 1896, kdy byla 9. března nová nemocnice slavnostně otevřena. Důležitou postavou, jež stála u zrodu nemocnice Šumperk, byl lékař August Hager. Ten dohlížel již na stavbu a kontroloval propozice a kvalitu nových prostor z lékařského hlediska a po otevření se stal jejím primářem. Tato funkce se rovnala dnešnímu řediteli nemocnice, neboť krom něj, tam působili už jen čtyři další lékaři.
Dvacáté století se na nemocnici podepsalo stejně jako jinde. Postupně narůstal počet lůžek i nemocničních budov, z původních 70 na 400 lůžek v roce 1945. Dnes je nemocnice Šumperk součástí skupiny AGEL a pyšní se mnoha certifikáty kvality, z nichž jmenujme například akreditační certifikát Spojené akreditační komise ČR či titul Baby Friendly Hospital udělovaný organizací UNICEF.
Oddělení a ambulance šumperské nemocnice
Šumperská nemocnice je vybavena k poskytování akutní péče na oddělení anesteziologicko-resuscitačním a jednotce intezivní péče (ARO a JIP), které dohromady disponují dvaceti lůžky. Sem se dostávají ty nejtěžší a nejakutnější případy. Samotné operace ale probíhají na jiném oddělení, a to na centrálních operačních sálech. Ty tvoří tvoří šest operačních sálů, kde operují lékaři z oddělení: ortopedie, chirurgie, urologie, gynekologie, kardiologie (implantace kardiostimulátorů). Všechna tato oddělení pak samozřejmě v nemocnici také najdeme.
Nemocnice Šumperk má i vlastní porodnici a navazující novorozenecké a dětské oddělení. Mimo běžné ambulance přidružené k lůžkovým oddělením, najdeme v Šumperku i některé zajímavější a netypické ambulance. V rámci plicního oddělení například funguje pod vedením primáře MUDr. Pavla Mátla Centrum pro závislé na tabáku, kde klientům pomáhají zvládat tuto zhoubnou závislost. Na protetické ambulanci zase pomáhají s pohybovými vadami, které mohou řešit ortopedické a protetické pomůcky jako ortopedické vložky nebo ortézy.